Agri-Precision — July 10, 2023
The Naïo TED autonomous robot is designed for vineyards and orchards. The robots will work independently.

Autonomní robot Naïo TED je určen pro vinohrady a ovocné školky. Roboty vykonají samostatně práci s přesností na dva centimetry a jezdí na elektrický pohon. Zároveň řeší problém s chybějícími zaměstnanci a maximalizují šetrnost produkce s ohledem na životní prostředí a BIO produkci. Roboty Naïo TED jsou nově dostupné v Česku a na Slovensku, jako šesté a sedmé zemi světa, nejvíce tohoto robota využívají francouzští vinaři. Do Česka se dostávají díky ivančické zemědělsko-technologické firmě Agri-Precision, která zajistí dodání a nasazení robota pro jeho samostatnou práci.

Robot je určen k péči o příkmenný pás, jeho kultivaci a mulčování. Dokáže pracovat zcela samostatně, ekologicky a nepřetržitě až 8 hodin, s přesností na 2 cm. Jeho velkým přínosem je, že plně nahrazuje chemickou likvidaci plevele, přitom sám je velmi čistý elektro-stroj. Za pracovní týden je robot schopen obsáhnout cca 30 ha vinic. Pořídit lze od 6 milionů korun a průměrná cena sady příslušenství je 120 tisíc korun.

Samotnému provozu robota předchází přesné zaměření vinohradů či sadů, aby se vytvořila mapa, podle které bude robot pracovat. Ideální je, pokud je sad či vinice založena pomocí GPS, tedy s rovnými řádky a přesnými rozestupy. Mapu však lze připravit i u křivě vysázených řádků, jen bude její výroba trvat déle. Zaměření provádí Agri-Precision jako součást dodávky robota. Samotné nasazení robota pak trvá pouhých 10 minut. 

„Přestože jde o špičkové technologie, využití tohoto robota je velmi snadné a intuitivní. Vinaři stačí, aby na ovládání zvolit mapu, kde chce, aby robot pracoval, a určil mu rychlost a výšku nastavení pracovního nářadí. Vše složitější naprogramujeme již při sestavování mapy my,“ vysvětluje Michal Krutiš, ředitel Agri-Precision. Právě on se svým týmem bude v Česku a na Slovensku zodpovědný za spuštění robota Naïo TED u nových majitelů. 

Běžný každodenní provoz robota zvládne vinař samostatně. Pokud bude chtít majitel robota poradit s pokročilejšími funkcionalitami, může se kdykoliv obrátit na dodavatele. „Věnujeme se 12 let preciznímu zemědělství a věříme, že jeho neoddělitelnou součástí budou právě autonomní roboty. Jsem hrdý na svůj tým, že jsme schopní našim zemědělcům zprostředkovat špičkové roboty. Jsme tak jedna z prvních zemí na světě,“ doplňuje Michal Krutiš. Ve světě je momentálně v provozu přes 70 robotů Naïo TED. Nejvíce ve Francii, dále v Itálii, USA, Kanadě a Austrálii.

Na rozdíl od autonomních aut jsou zemědělské autonomní roboty klasifikované jako zemědělské stroje a evropská legislativa povoluje jejich použití mimo dopravní komunikace. Robot musí získat evropskou certifikaci, kde prokazuje i svou bezpečnost.  

 

 

Agri-Precision

Specializovaná firma na precizní zemědělství: telemetrie a monitorovací systémyzemědělské navigaceautomatické řízení a automatizace zemědělských strojů. Nabízí ucelenou paletu produktů, které zefektivňují a zpřehledňují zemědělskou prvovýrobu. Od roku 2020 je oficiálním distributorem autonomních robotů od výrobce Naïo Technologies do ČR a SK. Od rok 2022 je oficiálním distributorem nizozemských autonomních robotů AgXeed pro ČR.

Naïo Technologies 

Lídr ve výrobě autonomních polních robotů. Jako jediný výrobce na světě má přes 350 robotů v provozu. Její stroje celkem odpracovaly přes 60 000 hodin v reálném provozu. Všechny jejich roboty mají CE homologaci a funkci autonomního provozu – mohou pracovat samy i bez dohledu obsluhy. 

MJM Agro

Výrobně-obchodní zemědělská firma z Litovle. Zajišťuje veškeré zemědělské služby od výkupu přes skladování až po zpracování a zobchodování úrody. Věnuje se také mlynářskému zpracovaní obilí, výrobě krmných směsí, prodeji pohonných hmot a obchodu se zemědělskými komoditami. Její patentovaná technologie precizního zemědělství, PREFARM, zpřesňuje zemědělskou práci a přispívá k ochraně půdy a přírody. 

AGRI-PRECISION s.r.o. a MJM Agro, a.s. jsou součástí skupiny Reticulum Holding, a.s.